Antrepo Nedir?

Antrepo dış ticaret terimlerinden olan antrepo, gümrük mevzuatına tabi olmuş eşyaların, gümrük işlemleri yapılana kadar muhafaza edildiği bir tür depodur

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Antrepo Nedir?

Eklenme Tarihi : 02.04.2022

Antrepo Ne Demek?

Antrepo dış ticaret terimlerinden olan antrepo, gümrük mevzuatına tabi olmuş eşyaların, gümrük işlemleri yapılana kadar muhafaza edildiği bir tür depodur.Antrepoda gümrük mevzuatına uygun olarak eşyanın depoya konulmasından sonra muhafaza için herhangi bir süre sıkıntısı yoktur ve bu süre içinde vergi ödemesinin gerekli olmamaktadır.

Antrepo Çeşitleri Nelerdir?

Antrepolar, kullanıcı çeşidine göre iki bölümde adlandırılır. Birincisi Özel Antrepolar, ikincisi ise Genel Antrepolardır. Eğer işletme kendi eşyalarını muhafaza ediyorsa bu antrepo türüne özel antrepo denir. Herkes tarafından kullanılan antrepolar ise genel antrepolar olarak adlandırılır. Depolama sırasında alınan ve Ardiye Ücreti diye adlandırılan ücret ise eşyanın antrepo işletmesiyle anlaşarak muhafaza edilmesinde verilecek ücrettir.

Eğer ithalatçı bir firma iseniz, yurtdışından veya içinden aldığınız malın tamamını alıp antrepoya yerleştirirsiniz. İthalatçı olarak ithalat vergisi vermek istemiyorsanız sadece ardiye ücreti ödersiniz. Ardiye ücreti eşyanın depoda bulunduğu sürece ödenir. Antrepoda bulunan mallar yurt içinde müşteri buldukça ve satıldıkça antrepodan mallarını piyasaya verir. İthalat vergisini mallarını sattıkça öder.

Antrepo Türleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dış Ticarette antrepolar, genel ve özel diye iki bölüme ayrılır. Bu antrepo çeşitlerinin de kendi aralarında farklı türleri bulunmaktadır. Genel Antrepolar: Herkes tarafından kullanabilen ve çeşitli eşyaların depoya konulmasına verilen isimdir. Genel antrepolar A Tipi, B Tipi ve F Tipi diye üç bölüme ayrılırlar.

Antrepo Çeşitleri

Fx Nakliyat Lojistik hakkinda
FXNAK Lojistik

FXNAK Lojistik Uluslararası Profesyonel Nakliyat

Fx Nakliyat Lojistik Adres
İletişim Bilgileri

Adres : Odabaşı Mahallesi Atatürk Bulvarı Mesude Ökten Apartmanı No: 32 Daire: 13, 31060 Antakya / Hatay / Türkiye

Gsm : +90 506 684 56 80

Telefon : +90 850 474 13 33

E-Mail : [email protected]

Fx Nakliyat Lojistik Sosyal Medya
Sosyal Medya

FXNak Lojistik sosyal medya hesaplarını takip edin, nakliye sektörü haberlerinden uzak kalmayın.

Fx Nakliyat Lojistik Facebook Fx Nakliyat Lojistik Instagram Fx Nakliyat Lojistik LinkedIn
Hızlı ara
Whatsapptan yaz