Kombine Taşımacılık Nedir? Türleri Nelerdir?

 1. Anasayfa
 2. Blog
 3. Kombine Taşımacılık Nedir? Türleri Nelerdir?

Eklenme Tarihi : 19.07.2022

Kombine Taşımacılık Nedir? Türleri Nelerdir?

Günümüzde birçok şirket sahibi kombine taşımacılık hizmetinden yararlanarak işlemlerini hızlıca yapıp teknolojinin ilerlemesinden dolayı her konudaki en pratik yöntemi kullanmayı seçtiler. Kombine taşımacılık nedir sorusunun cevabına ulaşanlar türlerini ve sunduğu hizmetleri detaylı olarak öğrenip kendi yararları için kullandılar. Taşımacılığın çeşitleri olan hava taşımacılığı, deniz taşımacılığı, karayolu taşımacılığı ve demiryolu taşımacılığı her geçen gün gelişerek değişime kulak verip ülke ekonomisine büyük katkı sağlar oldular. İşte bu büyük katkılardan biri de kombine taşımacılık sayesinde gerçekleşiyor.

Kombine taşımacılık, en az iki farklı birim kullanılarak yapılan ve ürünün hızını aksatmadan teslim yerine ulaşmasıdır ve bu ürünler genellikle konteyner ve benzer tarzda kaplardan oluşuyorlar. Hedef yerine gidene dek iki farklı birim kullanılıyor birim kelimesi ile anlatılmak istenen karayolu, denizyolu, demiryolu ve karayollarından ikisi oluyor. Son yıllar içerisinde yapılan konteyner anlaşmaları nedeniyle uzun sürecek olan yolların daha az maliyet ödeyerek yapılması için iki farklı taşımacılık birimi tercih ediliyor. Böylelikle hem zamandan hem de bütçeden tasarruf eden firmalar elbette daha çok mutlu oluyor.

Kombine taşımacılık, kısa mesafeli bağlantılarda genellikle karayolu seçilerek uzun mesafeler için de denizyolu ve havayolu daha çok tercih edilerek taşımacılık için belirtilen sürenin çok aza indirilmesine ve bütçenin de aynı şekilde fayda sağlamasına yardımcı oluyor. Bağlantıların birbiri ile birleştirilmesi ve en kısa sürede hedefe nasıl ulaşılacağı konusunda en kestirme dediğimiz yolun kullanılması hedeflenmesi kombine taşımacılığın en büyük amaçlarından biri oluyor. Uzun mesafeli karayolu taşımacılığında taşınan ürünlerinde aynı şekilde taşınmasına olanak veren kombine taşımacılık her türlü ürün taşımacılığına uygun özellikler taşır.

Kombine taşımacılık tercih edilerek nasıl fayda sağlanır?

 • Yüksek taşımacılık güvenliği olan demiryolu ve deniz yolu hizmetlerinden faydalanıp daha güvenli bir taşıma hizmeti alınır.
 • Karayolu taşımacılığı sayesinde dağıtım fırsatlarına ve esnek yükleme hizmetine sahip olunur.
 • Farklı ürünler kombine edilip bir araya getirilebilmesi özelliğinden yararlanılır.
 • Her taşımacılık hizmetinin faydalarından yararlanılır.
 • Konteyner kullanıldığı için ürünlerin tek tek boşaltılması gerekmez ve tek elden indirilip teslim edilir.
 • Ağır yükler için ödenen yüksek bedelleri en aza indirgemeye destek verir.
 • Karayolu için ödenen geçiş ücretlerinden kurtulmuş olunur ve ek maliyetler ortadan kalkar.
 • Sürekli yükselen yakıt fiyatlarından etkilenmez.
 • Daha fazla araç ve daha fazla maliyet gereksinimlerini azaltır ve aracın maliyeti düşer.
 • Uygulanan yasaklardan istisna olduğu için hedef birime daha hızlı ulaşır.
 • Kazaları, trafik sıkışıklığını ve daha birçok kötü özelliği azaltıp ekosisteme de destek vermiş olur.

Daha az yakıt harcandığı için de ekolojik sisteme destek vermiş olursunuz. Kombine taşımacılık türleri daha önce belirttiğimiz gibi denizyolu, demiryolu, havayolu ve karayoludur. İstikamete bakılarak en uygun olanları tercih edilir ve bütçeden tasarruf sağlanmış olur.

Hızlı ara
Whatsapptan yaz