Konşimento Nedir? Konşimentonun kayıp olması?

  1. Anasayfa
  2. Lojistik Bilgiler
  3. Konşimento Nedir? Konşimentonun kayıp olması?

Konşimento nedir? B/L Nedir? Bill of lading ne demek? B/L: Denizyolu taşımacılık ile yüklerini gönderen, getiren ve sevk edenlere sunulan deniz taşımasını kanıtlayan resmi nitelikte sayılan kıymetli evraktır. Uluslararası geçerlidir. Genelde ihracatçı, ithalatçı nakliyeciler ve banka gibi resmi, resmi olmayan kuruluşlarca talep edilebilir. Ticari malların belli bir deniz taşıma aracıyla yapıldığına dair kanıt niteliğinde ve yükü çekmeye yarar.

Konşimento olarak bilinen Bill Of Lading denizyolunda kullanılırken, karayolu taşımaları için CMR, havayolu taşımaları için AWB, demiryolu taşımaları için HAMULE SENEDİ kullanılır. İhraç, ithal veya transit ticarete konu olan sevkiyatlarda yukarıda taşıma türüne göre belgeler düzenlenir.

Konşimento (BL, B/L Bill of lading) Kayıp Olursa Ne Olur?

Konşimento B/L kayıp olursa kim tarafından kayıp oldu ise gönderici veya alıcı ilgili makam nakliye kime ait ise ilgili armatör veya acenteye acil olarak konuyu bildirmesi gerekir. Aksi halde konşimentoyu bulan kişiler bu evrağı kötü niyetli kullanabilir. Genelde Shipper tarafından armatör veya acenteye bildirmektedir. Consignee kısmı banka veya alıcı olabilmektedir.

Konşimento Kayıp Oldu Nasıl Başvuru Yapılır?

İlgili acenteye ve armatöre yazı ile konşimentonun kayıp olduğunu ifade eden antetli kağıda kaşe ve imzalı başvuruda bulunulması gerekir. Daha sonra armatörün talep etmiş olduğu şartları yerine getirerek konşimento alım talebinizi onaylayabilmektedir.

Konşimento Kayıp Oldu Armatör Ne İster?

Bill of lading kayıp olduğu zaman konşimento için genelde her armatörün farklı evrak ve teminat talepleri olabilir. Genel olarak armatörlerin talep ettikleri:

Fx Nakliyat Lojistik hakkinda
FXNAK Lojistik

FXNAK Lojistik Uluslararası Profesyonel Nakliyat

Fx Nakliyat Lojistik Adres
İletişim Bilgileri

Adres : Odabaşı Mahallesi Atatürk Bulvarı Mesude Ökten Apartmanı No: 32 Daire: 13, 31060 Antakya / Hatay / Türkiye

Gsm : +90 506 684 56 80

Telefon : +90 850 474 13 33

E-Mail : info[@]fxnak.com.tr

Fx Nakliyat Lojistik Sosyal Medya
Sosyal Medya

FXNak Lojistik sosyal medya hesaplarını takip edin, nakliye sektörü haberlerinden uzak kalmayın.

Fx Nakliyat Lojistik Facebook Fx Nakliyat Lojistik Instagram Fx Nakliyat Lojistik LinkedIn
Hızlı ara
Whatsapptan yaz