Lojistik Köy Nedir?

  1. Anasayfa
  2. Lojistik Bilgiler
  3. Lojistik Köy Nedir?

Lojistik sektörünün gelişmesiyle Lojistik köyler hayatımıza girmeye başladı. Lojistik köy nedir? Lojistik köy ne demektir? Lojistik köylerin tanımını makalemizde bulabilirsiniz.

Lojistik işlemlerinin daha seri ve tek çatı altında ilerlemesini sağlamak amaçlı lojistik üs ve lojistik köyler kurulmaya başladı. Günümüzün gerekliliği ve rekabet gücünü ulusal ve uluslararası düzeyde yükseltmek için lojistik köyler Türkiye'de kuruldu. Peki Lojistik köy ne demek?

Lojistik Köy Nedir? Lojistik köy kısaca tanımı: Farklı taşıma modlarını tek çatı altında yönetme ve lojistik maliyetleri düşürmek için kurulan bölgelere lojistik köy denilmektedir.

Lojistik Köy Nedir? Lojistik köy kısaca tanımı: Farklı taşıma modlarını tek çatı altında yönetme ve lojistik maliyetleri düşürmek için kurulan bölgelere lojistik köy denilmektedir.

Lojistik Köyleri Hakkında Önemli Bilgiler

Lojistik köyleri temel işlevi, devlet tarafından teşvik edilen kombine taşımacılığın yönetimi ve kargo trafiğinin karayolundan demiryoluna kaydırılmasıdır. Firmaların sahadaki işbirliği, özellikle bölgede yüksek tır kapasitesi kullanımını gerçekleştirmeyi mümkün kılmaktadır. Sinerjik etkiler nedeniyle, işletmelerin sahadaki ekonomik verimliliği ve aktivitesi iyileştirilebilir (kümelenme).

İdeal bir durumda, lojistik köyü, kent merkezlerinin yakınında bulunmalı ve bölgesel ve uzun mesafeli trafiğe hızlı erişime sahip olmalıdır.

 

Lojistik köyleri aşağıdaki özelliklerle entegre edilir:

  • Aynı sanayi bölgesinde nakliye ekonomisi şirketleri, lojistik operatörleri ve sanayi ve ticaret şirketlerinin konumu
  • En az iki ulaşım moduna, özellikle karayolu ve demiryoluna erişim (intermodal terminal)
  • İşbirliği faaliyetlerini başlatan ve kolaylaştıran yerel yük köyü şirketlerinin yönetimi

 

Türkiye'de Kurulması Planlanan 12 Lojistik Köy

Türkiye'deki lojistik köyler nerede? Lojistik köylere örnek var mı? Sorularına cevaben Türkiye'de kurulması planan veya kurulmuş olan lojistik köyler listesi:

Ülkemizde ilk etapta yapılması planlanan 12 lojistik köy ise şunlardır: İstanbul (Halkalı), İzmit (Köseköy), Balıkesir(Gökköy), Uşak, Eskişehir (Hasanbey),Samsun (Gelemen), Denizli (Kaklık),Mersin (Yenice), Kayseri (Boğazköprü),Konya (Kayacık), Erzurum (Palandöken) ve Bilecik (Bozöyük).

WhatsApp'tan Yaz
Hemen Ara