Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir?

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir?

Eklenme Tarihi : 19.07.2022

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Karayolları Trafik Kanunu gereğince belirlenen şartlar çerçevesinde motorlu taşıta sahip kişilerin yılda iki kez ödemesi gereken vergi türüdür. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında vergi daireleri veya bankalar aracılığıyla ödeme yapılır. Ödemeler banka şubelerinden, internet bankacılığı hizmetlerinden, bankamatiklerden kolaylıkla yapılabilir. Ödeme noktasına göre değişiklik göstermekle beraber nakit, kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla taksit yapılarak ödeme gerçekleştirilebilir. Verginin unutulmaması açısından birçok taşıt sahibi bankalarından otomatik ödeme talimatı işlemi oluşturarak zamanında ödeme yapmaktadır. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi tüm motorlu taşıt sahiplerince ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Taşıtın sicil kaydı oluşturulduktan sonra ödenmesi zorunlu olan bu vergi türü aracın cinsine ve tabii olduğu tarifeye göre değişiklik göstermektedir. Aracın silindir hacmine, yaşına, ağırlığına ve teknik detaylarına bakılarak vergi miktarı belirlenmektedir. Vergi sorgulaması e-devlet üzerinden yapılabileceği gibi Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinden araç plakası sorgulanarak ve ödeme türü seçilerek de gerçekleştirilebilir. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi, aracın yaşı, modeli ve motor hacmi gibi değerleri esas alınarak hesaplanır. Motor hacmi 1300 cc ye kadar olanlar ile 1300 cc ve üstü olan araçların vergi miktarı farklı olmaktadır. Aracın değeri de bir diğer belirleyici kriterdir. Aracın değeri arttıkça vergi miktarı da buna bağlı olarak artmaktadır.

Motorlu Taşıt Vergisi'nin Uygulama Alanları

Satın alınan bir araç için yılda birçok ödeme gerçekleştirmekteyiz. Araç bakımı, trafik sigortası, yakıt ücreti, geçiş sistemi ücreti bunlar arasındadır. Bunlardan biri de Motorlu Taşıtlar Vergisi olup devletin zorunlu tuttuğu bir vergi türüdür. Trafik Müdürlüğü'nde kaydı bulunan her motorlu aracın, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne tescil edilmiş olan helikopter ve uçak gibi motorlu hava taşıtlarının ve Liman Müdürlüğü'ne tescil edilmiş olan her türlü deniz taşıtının ödeme yükümlülüğü vardır. Ancak bazı durumlarda istisnalar sağlanmıştır.

Zorunlu Vergi Ödemesinde İstisnai Durumlar

Malul durumlar ve Engele sahip bireyler durumlarını Devlet Hastanelerinden tescil ettirerek belgeledikleri takdirde bu Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden muaf olmaktadırlar. Bu vergi muafiyetinden yararlanmak için, araçları engeline uygun özel tertibatlı hale getirmeye gerek yoktur. Standart araçlarda da muafiyet mümkündür. Malul ve engelli kişilerin Devlet Hastanesinin sağlık kurulundan alınmış, özel durumu belirten sağlık raporunun yanında eğer araçlarını durumlarına özel tertibatla değiştirmişlerse ‘Araçlar İçin Teknik Belge' ve ‘Proje Raporu'nun aslını vergi dairesine ibraz etmeleri zorunludur. Muafiyetten yaralanacak kişilerin ‘Malul ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnai Bildirim Formu' mutlaka doldurmaları gereklidir. Form örneğini Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden görüntüleyebilirler. 

Geçmiş döneme ait borcu olmaması şartı ile hurda konumuna gelmiş araçlar da Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden muaf tutulmuştur. Ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Yabancı devletlerin elçiliklerine ait, konsolosların, elçilerin ve konsolosluk memurlarının araçları da devletler arası karşılıklı olmak şartı ile bu vergi türünden muaf tutulmaktadır.

Hızlı ara
Whatsapptan yaz