Parsiyel Nedir? Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Parsiyel taşımacılık parça eşya taşımacılığı demektir. Komple bir yükünüz yoksa bir yada bir kaç parça ürün gönderilecekse bu iş parsiyel olarak adlandırılır. Aynı güzergahta olan farklı müşterilerin yüklerinin aynı araç ile taşınması işlemidir.

 1. Anasayfa
 2. Lojistik Bilgiler
 3. Parsiyel Nedir? Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Parsiyel nedir? Parsiyel ne demek?

Lojistik terimleri arasında yer alan Parsiyel nedir, parsiyel ne demek? Parsiyel: Parça yüklerin toplanarak bir kamyon, tır veya konteyner gibi taşıma araçlarıyla sevk etme işlemine parsiyel denilir. Komple taşıma modülleri küçük parça yükler için yüksek maliyet oluşturduğundan dolayı geçmişten günümüze lojistik sektörünün gelişimi ile parsiyel taşımacılık sistemi bulunmuştur. Karayolu, denizyolu ve havayolu gibi taşıma tiplerinde kullanılmaktadır.

Parsiyel Taşımacılığının Faydaları

Parsiyel tır veya konteynerlar çoklu yük taşıdığı için yüksek maliyetlerin önüne geçer. Uygun fiyatta taşımacılık arayan ve bir tırı doldurmayan yükler için düşük navlunla taşıma imkanı sunar.

 • Komple araç gerektirmez.
 • Depolama maliyetlerinizi azaltır.
 • Parsiyel Taşıma; Maliyetlerinizi en az seviyeye indirir.
 • Yükleme ve boşaltmada sizlere kolaylık sağlar. (Küçük Parça Yük Olduğundan Dolayı)

 

Parsiyel Taşıma Yöntemi Ne Zaman Seçilmelidir?

 • Ürün miktarı full tırı veya konteynerı doldurmuyor ise küçük ve orta bazlı yükler olduğu zaman parsiyel taşıma tercih edilmelidir.
 • Yüksek miktarda ürün satışı yapıp mal bedeli almamışsanız parça yük bazlı yük göndermek daha mantıklıdır. Parsiyel taşımacılık bu sayede sizin imdadınıza yetişir.
 • Yükünüz ağır fazla yer kaplamıyor ise havayolu yerine karayolu ile yükünüzü parsiyel olarak sevk edebilirsiniz.

 

Parsiyel Taşımanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Komple taşımalar daha seridir. Size özel servis sunar iken parsiyel yüklemeler genele hitap ettiği için diğer yükler sizin yükü bağlayıcı niteliktedir.
 • Parsiyel Taşımalar Zaman açısından daha yavaş seyir eder.
 • Parsiyel nakliye gümrükte takılma riski daha yüksektir. Diğer yüklerin işlemlerinden kaynaklı yükünüzün teslimat süreleri uzar. Gümrükte kalma süresi yüksek olabilir. Diğer yüklerin kırmızı hatta düşmesi halinde sizinde yükünüz doğal olarak bekleyecektir.
 • Araçların yükleri tamamlanmadığı durumda depoda uzun süre kalma riskini taşır.

Parsiyel Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Parsiyel yük taşımacılığı için bazı hesaplara hakim olmanız lazım. Yükün m3 ölçüsü (cbm) hesaplamasını bilmeniz gerekir. Adet x En x Boy x Yükseklik ölçüleri birbirinden çarpılarak hesaplanır. Malzemeler üst üstte istiflenebilir veya istiflenemez şekilde parsiyel hesaplaması yapılır. Üst üstte istiflenmeyen ürünler için ölü navlun hesaplaması yapılmaktadır. M3 hesaplandıktan sonra birim m3 beheri ile birim navlun ücreti çarpılır. Parsiyel fiyatları bu şekilde hesaplanmaktadır.

Parsiyel Taşımacılıkta Araç Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Dağıtım noktalarına göre ilk teslim edilecek yükler genelde aracın en arka kısmına yüklenmesi ve istiflenmesi gerekmektedir.

WhatsApp'tan Yaz
Hemen Ara