TIR Nedir, TIR Ne Demek?

 1. Anasayfa
 2. Lojistik Bilgiler
 3. TIR Nedir, TIR Ne Demek?

TIR Türkiye'de halk dilinde çekici, römork ile birleşen kara taşıt aracı olarak anılır. TIR Nedir? TIR Ne demek? TIR ANLAŞMASI neyi ifade eder?

Dünyanın tek evrensel gümrük transit sistemi, 1949'da kabul edilmesinden bu yana 70 sözleşme tarafını kapsayacak şekilde büyümüştür ve Umman saltanatının yakında Transports Internationaux Routiers veya Uluslararası Karayolu Taşımacılığının kısaltması olan TIR'a katılması bekleniyor , denenmiş ve test edilmiş bir BM Sözleşmesi'dir. karmaşık bir kurumsal ağ tarafından günlük olarak uygulanır ve yönetilir. Bu ağ, tüccarlar, taşıyıcılar ve tüketicilerin yararına birlikte çalışan IRU tarafından yönetilen kamu ve özel kurumlardan oluşur.

TIR Her Zaman Verimli ve Hızlı: TIR ile, mallar kapalı yük bölmelerinde tutulur ve içerikleri, TIR Karnesi adı verilen bir transit belgesinde detaylandırılır. TIR Karnesi, sürücüye ve yüke yolculuk boyunca eşlik eder. Gümrük, sadece Karneyi ve mühürlerin sağlam olduğunu doğrular ve normalde konteyneri açmak ve yükü fiziksel olarak kontrol etmek için harcanan zamandan tasarruf sağlar. Doğrulandıktan sonra, Karneye son teknoloji ürünü bir bilgisayar sistemi aracılığıyla rapor edilir.

Güvenlik Açısından TIR: Bir TIR kamyonu veya konteyneri bir Gümrük mührü ile güvenli bir şekilde kapatılır, bu nedenle sınır yetkilileri, yolculuğunun herhangi bir noktasında kargoda değişiklik yapılmadığını bilir. Konteynerin içindekinin tam olarak TIR Karnesi üzerinde olduğundan emin olabilirler.

Gümrük yetkilileri, belirli bir gümrük idaresinin sistemine entegre edilmiş Gerçek Zamanlı Güvenli TIR ile veya IRU'nun TIR Gümrük Portalı aracılığıyla bir TIR Karnesinin geçerliliğini istedikleri zaman kontrol edebilirler. Gümrük kontrolünde bir yolculuğun belirli noktalarında mühür kırılabilir ve TIR Karnesi beyannamesine göre yeni mal yüklenebilir, yeni mühür takılır.

TIR Taşımacılık için Uygun maliyetli: Kamyon sürücüleri için daha hızlı sınır geçişleri, nakliye operatörleri için daha düşük maliyet anlamına gelir. TIR, her transit ülkedeki maliyetli garantilerin yerini alarak, bir nakliye operatörü için tek bir uluslararası garanti ile idari ve mali yükleri önemli ölçüde azaltır. Gümrük makamları, gümrük vergilerinin ödenmemesi riskini kapsayan uluslararası garantiden de yararlanmaktadır. Bu, TIR‘ı, Birleşmiş Milletler TIR Konvansiyonu ve IRU‘nun uluslararası mali garantilerinden gelen yasal kesinlik ile, dünya çapında mal taşımacılığının en güvenli ve en güvenilir yolu yapar.

TIR FAYDALARI

 1. Düzenli sınır geçiş prosedürleri sayesinde mallar, yetkililerin minimum müdahalesi ile uluslararası sınırları aşıyor
 2. Güvenli ve kontrollü bir ortamda uluslararası ticaretin gelişmesini teşvik eder
 3. TIR prosedürünün açılması ve gümrük işlemleri sıkışık sınırlarda veya kalabalık limanlarda değil, iç Gümrük noktalarında yapılır.
 4. Daha az gecikme, ticaret ve uluslararası mal taşımacılığı için daha az maliyetle sonuçlanır
 5. Tedarik zincirinde tahakkuk eden güvenlik: yalnızca onaylı nakliye operatörleri ve araçları; gümrük tarafından karşılıklı olarak kabul edilen mühürler ile nakliye işlemleri yapan yüklü araçlar
 6. TIR Karnesi (kamyon veya konteyner) başına 100.000 EURO'yu (Miktar Değişebilir) kapsayan güvenilir uluslararası garanti zinciri sayesinde usulsüzlük durumunda gümrük vergilerinin ve vergilerin garantili ödenmesi
 7. Nakliye operatörü veya acentesi tarafından transit sınırlarda harç ve vergileri kapsayan bir teminat yatırma ihtiyacını ortadan kaldırır
 8. Kullanılan ulaşım şekline ilişkin herhangi bir kısıtlama yoktur: TIR intermodaldir – kara, deniz, demiryolu ve gelecekte hava taşımacılığı için kullanılabilir
 9. Gelişmiş BT ve risk yönetimi araçlarıyla ve eTIR veya kağıtsız TIR uygulama imkanıyla son derece otomatik
WhatsApp'tan Yaz
Hemen Ara